Jastrowie: miasto, w którym historia i przyroda splatają się w niepowtarzalny sposób
https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Jastrowie#/media /File:Jastrowie_church_NMP.jpg
Zapraszamy do Jastrowia – urokliwego miasta pełnego niezapomnianych atrakcji! Odkryj magię tego miejsca, które zachwyci Cię swoją malowniczością i bogactwem natury.
REKLAMA
Tego szukamy w Jastrowiu
Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Jastrowie, pogoda Jastrowie, bs Jastrowie, praca Jastrowie, folklor Jastrowie.Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Jastrowiu, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Zajrzyj do Twojego Miasta po aktualności, w tym dane pogodowe.
Jastrowie, miasto o bogatej historii sięgającej 1560 r., kiedy to na zachodnim brzegu rzeki Oski Pomorzanie założyli osadę, natomiast Polacy uczynili to samo po jej wschodniej stronie. Ten podział wciąż jest widoczny w układzie miasta. Nazwa Jastrowie wywodzi się prawdopodobnie od archaicznego słowa "ostr" lub "jastry", które oznaczało coś szybkiego i ostrych gałązek, być może odniesienie do ptaka jak jastrząb. Przez wieki miasto rozwijało się dzięki starostwu Stanisława Górki, który połączył pomorską i polską część osady, co sprzyjało handlowi i rzemiosłu, zwłaszcza ze względu na korzystne położenie przy skrzyżowaniu dróg handlowych w pobliżu brodu na Gwdzie. 5 maja 1602 r. Jastrowie otrzymało prawa miejskie za sprawą starosty Piotra Potulickiego, co przyspieszyło rozwój miasta. Osadnicy przybywali z Pomorza Zachodniego, a także Żydzi i Szkoci. W pierwszej połowie XVII wieku liczba ludności sięgała około 1200 osób. Niestety, wojny i pożary zatrzymały rozwój miasta, który obiecywał wiele. Jastrowie słynęło jako miejsce corocznych jarmarków, takich jak jarmark świętojański, św. Michała oraz jarmark po Wielkanocy. Rzemiosło było ważnym sektorem gospodarki miasta, zwłaszcza sukiennictwo, krawiectwo, szewstwo i produkcja lnu. Na przełomie XVIII i XIX wieku Jastrowie stało się lokalnym centrum różnych rzemiosł i przetwórstwa rolnego. W 1860 r. istniało tu wiele warsztatów, w tym szewskich, sukienniczych, kowalskich, krawieckich, stolarskich, a także tkaczy, piekarzy, rzeźników, młynarzy, czapników, siodlarzy, szklarzy, gwoździarzy, blacharzy, malarzy, farbiarzy i innych rzemieślników. Powstały również wytwórnie cygar, mebli i obuwia, a liczba kupców wzrosła do 28.
W XVII i XVIII wieku miasto zyskało sławę dzięki wielu procesom czarownic, z ostatnim z nich odbywającym się w 1733 r. Natomiast wiek XIX przyniósł dynamiczny rozwój przemysłu, który był charakterystyczny dla wielu innych miast. W 1869 r. w Jastrowiu zainstalowano pierwszą maszynę parową, a działało kilka fabryczek obuwia, fabryka wełny czesankowej, wytwórnia maszyn, odlewnia żeliwa i wytwórnia wyrobów tytoniowych. W 1908 r. zbudowano także linię kolejową do Czaplinka, którą budowali polscy robotnicy sezonowi. W 1945 r. Jastrowie zostało włączone w system obrony "pasa przesłaniania" Wału Pomorskiego i stanowiło silny punkt oporu dla Niemców. Po dwudniowych walkach, 1 i 2 lutego, oddziały polskie zdobyły miasto. Niestety, w wyniku walk około 10 procent miasta zostało zniszczonych. W dniu 4 lutego Batalion Szkolny zluzował 10 Pułk Piechoty, a jego żołnierze przez kilka dni tropili ukrywających się wśród cywilnej ludności żołnierzy niemieckich. Wśród oficerów polskich, którzy zostali uwolnieni z obozu jenieckiego w Gross Born i wracali przez Jastrowie do swoich domów, znajdował się również znany dramaturg Leon Kruczkowski. Inspirowany wydarzeniami, które miały miejsce w Jastrowiu, napisał on dramat "Pierwszy dzień wolności", który został wystawiony przez liczne teatry i stał się podstawą scenariusza filmu o tym samym tytule. W 2002 r. miasto Jastrowie świętowało uroczyście 400-lecie nadania praw miejskich pod hasłem "JASTROWIE - MIASTO KRÓLEWSKIE".
Sprawdź aktualne dane statystyczne w Jastrowiu.
PRZECZYTAJ JESZCZE